www.armsport-rus.ru

Стартовые списки Чемпионата Мира по армрестлингу 2016

 

Junior Boys 50 kg Left

1          Russia DMITRII VOLKOV

2          Turkey SERKAN İPEKCİ

3          Ukraine           NAZARII SAVELIUK

4          Uzbekistan      Zokhir Fayzullaev

5          Russia AKHMAT AIBAZOV

6          Ukraine           HRYHORII POSOBCHUK

Junior Boys 55 kg Left

1          Belarus            ANDREI STASIUK

2          Brazil  Jhonata Tashiro

3          Latvia  Rudzitis Jekabs

4          Poland DAWID CIESIELSKI

5          Russia EDUARD TSUTSAEV

6          Turkey AHMET CABAOGLU

7          Ukraine           PAVLO KOVALCHUK

8          Uzbekistan      Zokirjon Abdullaev

9          Bulgaria          ANTON DOBREV

10        Egypt  Ali Kassem

11        Russia IVAN FEOFILAKTOV

Junior Boys 60 kg Left

1          Greece MICHAIL GIOULVANIDIS

2          Russia PETR GALATCAN

3          Ukraine           SERHII VOZNIUK SERHII

4          Bulgaria          YUSEIN SEDRATI

5          Greece EFSTATHIOS TSALIDIS

6          Japan   RYO NAKAO

7          Russia EGOR LESHTAEV

8          Sweden           SIMON EKBACK

9          Ukraine           VITALII HAIDUK

Junior Boys 65 kg Left

1          Bulgaria          PAVEL BAGASHKI

2          Egypt  Abdelrahman Nasr

3          Spain   Jorge De la Orden

4          Greece ALEXIS ATHANASIADIS

5          Poland JACEK STECYK

6          Russia IGOR GOBEEV

7          Slovakia          PAVOL TRUCHLIK

8          Tajikistan        ISMATULLO UMAROV

9          Ukraine           IHOR TODORUIK

10        Uzbekistan      Alibek Oblokulov

11        Bulgaria          EMIL ASENOV

12        Greece GEORGIOS BARNASAS

13        Russia IAKUB MALOROEV

14        Uzbekistan      AMIRIDDIN SAMATOV

Junior Boys 70 kg Left

1          Bulgaria          BOZHIDAR TRENDAFILOV

2          Slovakia          MAREK ONDERKO

3          Bulgaria          BOZHIDAR SIMEONOV

4          Greece GEORGIOS KOLYVAS

5          Kyrgyzstan     ISMAIL MUSTAFAEV

6          Russia SARMAT DIGUROV

7          Slovakia          JAN GABOR

8          Sweden           CARL WILLIAM TEJLER

9          Ukraine           SERHIY TOCHYNSKYY

Junior Boys 75 kg Left

1          Bulgaria          ERKAN MUHSIN

2          Greece CHARALAMPOS KOUFIDAKIS

3          Latvia  Artis Antonovics

4          Moldova         GHENADIE ABABII

5          Romania         ALIN TUDOR

6          Russia ZURAB GADZHIEV

7          Slovakia          ADAM ADAMOV

8          Turkey SAHAN KESER

9          Ukraine           DENYS PRYSHLIUK

10        Bulgaria          ALEKSANDAR PETROV

11        Brazil  Juliano Silva

12        Romania         CRISTI MIGIT

13        Turkey MUHAMMET ABDURRAHMAN ALAGOZ

14        Ukraine           OLEH MOISEI

Junior Boys 80 kg Left

1          Bulgaria          NEDALIN HRISTOV

2          Greece EMMANOUIL CHALKOS

3          Croatia            MIHAEL GLASNOVIĆ

4          Israel   AVIV AVRAHAM ZADOK

5          Ukraine           SERHII GRUBYI

6          Bulgaria          ELBIN FERAD

7          Brazil  Rogério Moreira

8          Greece ILIAS BATSINILAS

9          Croatia            MARKO KOGL

10        Hungary          SZILARD SZAKALLAS

11        Moldova         IVAN SOSEV

12        Poland KACPER SINICA

13        Russia TAMERLAN SANAKOEV

14        Slovakia          MARTIN HOZDALA

15        Sweden           GABRIEL JONSSON

16        Ukraine           BOHDAN-MYKHAILO SLOTSKYI

17        United States  Chance Shaw

18        Uzbekistan      Sanjar Yuldoshev

Junior Boys +80 kg Left

1          Armenia          DAVIT DADIKYAN

2          Bulgaria          GEORGI IVANOV

3          Spain   Sergio Quirós

4          Greece GEORGIOS ATHANASIADIS

5          India   Christy Joy

6          Romania         ALIN IORGA

7          Russia ZAKHAR BAGAEV

8          Slovakia          RADOVAN ANDRASKO

9          Ukraine           OLEH DANILOV

10        United States  Sage Saladin

11        Uzbekistan      Vladimir Bondar

12        Bulgaria          DEYAN PAVLOV

13        Slovakia          MICHAL GOLIAN

14        Ukraine           OLEKSANDR SUPRUN

Youth Men 55 kg Left

1          Bulgaria          MITKO STAYKOV

2          Russia MUSSA BAYRAMKULOV

3          Turkey BURAK GUNAYDIN

4          Ukraine           OLEKSII MYKYTIUK

5          Russia VLADISLAV PERGUSHEV

Youth Men 60 kg Left

1          Egypt  Gasser Abdelfattah

2          Japan   KODAI MIYANO

3          Kyrgyzstan     MAVLIUD  SAVAROV

4          Russia ALEKSANDR KOVIN

5          Bulgaria          KIRIL VAKLINOV

6          Greece GEORGIOS SOILEMEZIDIS

7          Japan   YUZUKI MIURA

8          Kyrgyzstan     SHAKHMAN SULEIMANOV

9          Russia AHMAT KARAKOTOV

10        Sweden           ALEXANDER RADBRING

11        Ukraine           ROMAN KYBENKO

12        Uzbekistan      KHUMOYUN TOSHMUKHAMEDOV

Youth Men 65 kg Left

1          Armenia          DAVIT STEPANYAN

2          Bulgaria          BORISLAV BORISOV

3          Czech Republic          ONDREJ RASKA

4          Egypt  SALAHELDIN ASHRAF

5          Hungary          ROBERT TANKA

6          Japan   YUYA YANO

7          Kyrgyzstan     IBRAGIM ALIEV

8          Romania         MARIUS LICUT

9          Russia ERZIMAN ALISULTANOV

10        Sweden           JONATHAN TANDERYD

11        Turkey HUSEYIN OZKENT

12        Ukraine           ADAM KUZLO

13        Uzbekistan      MUKHAMMADALI NEMATULLAEV

14        Bulgaria          NIKOLAY TODOROV

15        Japan   KAZUYOSHI NACHI

16        Moldova         IURIE BALTA

17        Russia RASUL URUSOV

18        Ukraine           DENYS MATIASH

Youth Men 70 kg Left

1          Bulgaria          VALENTIN GOSPODINOV

2          Belarus            ARTSEM MAKUKHA

3          Germany         Thomas Struck

4          Greece DIMITRIOS KAPSIS

5          Russia VAGAN TER-BALYAN

6          Ukraine           ANDRII LIUBIMOV

7          Uzbekistan      MUKHAMMADAMIN NEMATULLAYEV

8          Bulgaria          YOSIF TONEV

9          Moldova         OLEG TUDOREAN

10        Russia OLEG KAZIEV

11        Uzbekistan      BOBOZARIF ALIRIZOYEV

Youth Men 75 kg Left

1          Brazil  Tashiro Elifaz

2          Russia RUSTAM ABDI OGLY

3          Uzbekistan      SIROJIDDIN KUNISHOV

4          Bulgaria          DIMITAR KARALIYSK

5          Brazil  BRUNO PEDRO

6          Croatia            PETAR TRIPLAT

7          Kyrgyzstan     SAMIR KURGUZOV

8          Latvia  Krasovskis Vladislavs

9          Moldova         DANIEL PROCOPCIUC

10        Russia EVGENII SHASHKOV

11        Ukraine           ROMAN MANTYKA

12        Uzbekistan      MUKHAMMAD SULTONOV

Youth Men 80 kg Left

1          Bulgaria          GEORGI ATANASOV

2          Latvia  Gravis Kaspars

3          Romania         ALIN HASIUC

4          Russia GEORGII TAUTIEV

5          Sweden           TONI ANTTILA

6          Ukraine           DMYTRO CHALIUK

7          Russia BAISANGUR SOLTYKHANOV

Youth Men 85 kg Left

1          Bulgaria          MARTIN GALABOV

2          Belarus            SIARHEI KITSUN

3          Russia DENIS TOLMACHEV

4          Sweden           VAIOS ANTHOULIS

5          Ukraine           KOSTYANTYN KHUDOYAR

6          Bulgaria          HRISTIYAN MARINOV

7          Brazil  Rafael Santos

8          Russia MARAT AYBAZOV

9          Sweden           ALEXANDER JONSSON

10        Turkey HAMZA ZIYPAK

11        Ukraine           ARTEM SEREDA

Youth Men 90 kg Left

1          Bulgaria          BORISLAV BACHEV

2          Egypt  ALLAAALDIN AYMAN

3          Israel   ITAY MOSHE

4          Romania         SORIN GIFEI

5          Russia SOSLAN GASSIEV

6          Slovakia          DANIEL ROMAN

7          Sweden           EMIL EKSTROM

8          Ukraine           VLADISLAV ZHEGUS

9          Bulgaria          STANISLAV STANKOV

10        Russia ANSAR ALLAKHVERDIEV

Youth Men +90 kg Left

1          Bulgaria          STOYAN VLADIMIROV

2          Switzerland    MARTIN WEHRLE

3          Denmark         Daniel Kristensen

4          Hungary          MARTON NAGY

5          Russia LEVANI KHABALAEV

6          Armenia          DAVIT MADOYAN

7          Bulgaria          VALENTIN SPASOV

8          Czech Republic          VACLAV VACULOVIC

9          Croatia            ANDRIJA SIMIC

10        Hungary          JOZSEF BAKSA

11        Russia DAMIR SHARAFUTDINOV

12        Turkey ALI DEMIRER

Junior Girls 45 kg Left

1          Russia ELVIRA YAMALTDINOVA

2          Turkey SUZAN EKERBİCER

3          Ukraine           YULIIA MUKHA

4          Uzbekistan      MUXLISA TURSUNBAEVA

5          Russia GULSCHAT DULKARNAEVA

6          Ukraine           VALERIIA TYSLENKO

Junior Girls 50 kg Left

1          Russia KRISTINA GARANINA

2          Turkey GAMZE CİNAR

3          Ukraine           LESIA VARYCH

4          Egypt  Mariam Elmetwaly

5          Russia KSENIIA BATALOVA

6          Slovakia          EVA NOVAKOVA

7          Turkey ZUMRUT SANLI

8          Ukraine           VALENTYNA DENYSOVA

9          Uzbekistan      Khumora Rakhmankulova

Junior Girls 55 kg Left

1          Croatia            MIHAELA KOGL

2          Hungary          VIVIEN KULCS

3          Japan   AYANE TAKENAKA

4          Russia ALANA KOZAEVA

5          Turkey AYNUR BİR

6          Ukraine           YULIIA TOCHYNSKA

7          Uzbekistan      Maftuna Tursunbaeva

8          Russia SOFIA SHIVARNOVA

9          Turkey SUKRİYE YİLMAZ

10        Ukraine           VERONIKA KOZYRATSKA

Junior Girls 60 kg Left

1          Russia SVETLANA HOROSHUN

2          Turkey SEBAHAT TARANACİ

3          Poland KAROLINA LIPINSKA

4          Romania         ADINA PAVEN

5          Russia KSENIIA ZORYANKINA

6          Turkey SUMEYYE DEMİRCİOGLU

7          Ukraine           YANINA NAZARKO

8          Uzbekistan      Dilobar Abdurakhmonova

Junior Girls 65 kg Left

1          Russia ADELY FAZDALOVA

2          Slovakia          KLAUDIA LISKOVA

3          Sweden           ELIN JANEHEIM

4          Turkey YETER BAG

5          Ukraine           RUSLANA KULYK

6          Uzbekistan      SHAXNOZA ABDURAKHMONOVA

Junior Girls 70 kg Left

1          Hungary          ADEL POLYAK

2          Russia ANNA GAVRILOVA

3          Sweden           AMANDA LUNDGREN VILUND

4          Turkey SULTAN SİVRİHİSARLİ

Junior Girls +70 kg Left

1          Russia MARGARITA KOROBOVA

2          Slovakia          MICHAELA VAKONICOVA

3          Turkey ECEM TİREN

Youth Women 50 kg Left

1          Belarus            VERANIKA DANILOVICH

2          Russia DIANA KHUBAEVA

3          Turkey BURCU KORKMAZ

4          Belarus            DARYA YATSKEVICH

5          Russia MARINA GUNTINA

6          Turkey GULISTAN KORKMAZ

Youth Women 55 kg Left

1          Bulgaria          TEODORA MIHAYLOVA

2          Russia MILYAUSHA GIMRANOVA

3          Turkey GULHAN BILGIC

4          Ukraine           LUDMYLA DEMENKO

5          Russia ZALINA MOURAOVA

6          Turkey UMRAN KESER

7          Ukraine           VIKTORIIA ROZHKO

Youth Women 60 kg Left

1          Russia ELENA ROMANOVA

2          Hungary          HENRIETTA BARZSO

3          Russia MILANA BAEVA

4          Sweden           MIRANDA VAGELAND

5          Ukraine           DIANA HONCHAR

Youth Women 65 kg Left

1          Bulgaria          VIKTORIYA GEORGIEVA

2          Russia ANASTASIIA KARPOVA

3          Sweden           KAROLIN ANDERSSON

4          Turkey BEYZANUR AVCI

5          Ukraine           LINA DEMENKO

6          Russia NADEZHDA IRTUGANOVA

7          Turkey AYSU DAMAR

8          Ukraine           TETIANA RONDIK

Youth Women 70 kg Left

1          Russia TATIANA SHEINA

2          Slovakia          REBEKA MARTINKOVICOVA

3          Sweden           LINGESTEN SAGA

4          Turkey FEHİME TUGCENUR KURT

5          Russia MARINA KOVALEVSKAYA

Youth Women +70 kg Left

1          Russia TATIANA NOVIKOVA

2          Turkey IRMAK OZER

3          Ukraine           ANASTASIIA SHCHOLOKOVA

4          Russia NADIRA OTAROVA

5          Sweden           DAVIDSSON SOFIE

6          Turkey CİLEM DEMİRHAN

7          Ukraine           KSENIIA SKYRDA

Master Men 70 kg Left

1          Croatia            DRAZEN KOGL

2          United States  Paul Martinetti

Master Men 80 kg Left

1          Belgium          OLIVIER HEUSE

2          Switzerland    PASCAL GIRARD

3          Egypt  Mostafa Abdelbaky

4          Greece KONSTANTINOS ILIAS

5          Hungary          IMRE VALYI NAGY

6          Japan   EIJI SHIOTA

7          Russia EDUARD BOLDYREV

8          Sweden           NIKLAS BERG

9          Turkey DURSUN ONDER

10        Uzbekistan      SULTONBEK NEMATULLAEV

11        Croatia            MISLAV DROKAN

Master Men 90 kg Left

1          Australia         ANDREW LEA

2          Germany         Sascha Netzer

3          Greece DIMITRIOS KOUTROUMPIS

4          Hungary          LASZLO KELEMEN

5          Kyrgyzstan     ALEKSANDR LI

6          Poland JERZY KWIATKOWSKI

7          Russia ALEXANDER ANFILOFIEV

8          Sweden           PETER KARLSSON

9          Turkey UNAL TURKER

10        Australia         RYAN McLAREN

11        Canada           WAYDE GRAVES

12        Hungary          ROBERT BOGDAN

13        Russia MIKHAIL SIMONENKO

14        Slovakia          STEFAN CERNAK

15        Sweden           TORBJORN MOLEN

16        Ukraine           VADYM GOLOVENKO

17        United States  Joshua Grant

Master Men 100 kg Left

1          Japan   KEN TAKENAKA

2          Russia EDUARD KHRAMTSOV

3          Sweden           ANDERS SVENSSON

4          Bulgaria          IVAN MINDOV

5          Switzerland    MUHMET DOGAN SIMSEK

6          Japan   KEISUKE IWANAGA

7          Latvia  MARIS KALEJS

8          Netherlands    Boris Yeutukhovich

9          Romania         OLIMPIU FAT

10        Russia ZUFAR TAZETDINOV

11        Slovakia          RASTISLAV TOMAGA

12        Sweden           LEIF LARSSON

13        Tajikistan        MUZAFAR SHAKARBEKOV

14        Ukraine           YEVHEN LITOVTSEV

15        Uzbekistan      Abduvokhid Zakirov

Master Men +100 kg Left

1          Armenia          KARAPET AGHAJANYAN

2          Moldova         LILIAN OPREA

3          Poland PIOTR PALCZEWSKI

4          Armenia          ARSEN GABRIELYAN

5          Brazil  Marcelo Moreira

6          Czech Republic          FRANTISEK ZIVNY

7          Germany         SERGEJ MAIER

8          Greece GEORGIOS CHARALAMPOPOULOS

9          India   Harpreet singh Matharoo

10        Poland SLAWOMIR GLOWACKI

11        Russia OLEG MELENTEV

Grand Master Men 75 kg Left

1          Canada           SYLVIO BOURQUE

2          Finland           Heikki Herranen

3          Sweden           THOMAS LUNDGREN

4          Ukraine           ANDRII FILIPPOV

5          Armenia          DAVIT NERSISYAN

6          Brazil  Carlos Paiva

7          Canada           Calvin Schlamp

8          Germany         Jürgen Baumann

9          Finland           Pasi Kunnari

10        Greece MICHAIL MANIADAKIS

11        Japan   FUMIO OKAMURA

12        Russia VLADIMIR ROGOZHINSKIY

13        Sweden           RONNY CEDER

14        Ukraine           SERHII NESTERENKO

15        United States  MARK GAIMS

Grand Master Men 90 kg Left

1          Bulgaria          DANIEL ZHIVKOV

2          Switzerland    Nicolas Currat

3          Lithuania        SIGITAS PALISKIS

4          Latvia  Mednis Valdis

5          Sweden           THIMY LUNDGREN

6          United States  Neil Robinson

7          Canada           Ben Soles

8          Switzerland    Riccardo Manzini

9          Germany         KLAUS-DIETER HEIN

10        England          Paul Mitchell

11        Finland           Anssi Ainali

12        Hungary          GYULA KIS

13        Israel   ILAN KAHRAMANI

14        Japan   TORU YOSHIDA

15        Kyrgyzstan     SULTANBEK BEGALIEV

16        Lithuania        ROMUTIS PALISKIS

17        Poland WOJCIECH WALESKO

18        Russia ALEXANDR POZDNIAKOV

19        Sweden           LARS-GORAN FAHLBORG

20        United States  Mark Owens

Grand Master Men 100 kg Left

1          Russia ALEKSANDR BORISOV

2          Bulgaria          LYUBEN IVANOV

3          Germany         MICHAEL MUCHA

4          Kyrgyzstan     SERGEI CHINALIEV

5          Poland STANISLAW GRALAK

6          Romania         DRAGOS MECU

7          Russia VLADIMIR STEPANOV

8          Slovakia          PAVOL BAKA

9          Sweden           JORGEN KARLSSON

10        Turkey ATILE KOCAK

Grand Master Men +100 kg Left

1          Russia SERGEY SOROKA

2          Turkey MEHMET KASKA

3          Ukraine           YEVHEN HULENOK

4          United States  ROBERT BAXTER

5          Russia YURII SOROKIN

6          Ukraine           VALERIY GOLOVCHENKO

Senior Grand Master 75 kg Left

1          Spain   Juan Antonio Miras

2          Japan   KATSUYUKI TANAKA

3          Poland WIESLAW PODGORSKI

4          Russia VIKTOR ZAITSEV

5          Sweden           LEIF ANDERSSON

6          United States  Jim Wright

7          Russia NIKOLAY MASLOV

Senior Grand Master 90 kg Left

1          Japan   TOYONORI YAMAUCHI

2          Japan   MICHIO NAKANO

3          Kyrgyzstan     ANATOLII  SAKHAROV

4          Poland ANDRZEJ HYMER

Senior Grand Master 100 kg Left

1          Russia PETR PROKHOROV

2          Czech Republic          JAROSLAV STUSEK

3          Greece PANTELIS FILIKIDIS

4          Russia VIACHESLAV DANILOV

5          Sweden           JONNY JONSSON

Senior Grand Master +100 kg Left

1          Poland WIESLAW JABLONSKI

2          Poland KONSTANTY KROLIK

3          Russia ALEKSANDR KORIAKIN

Master Women 60 kg Left

1          Brazil  GISELE ASSIS

2          Russia NATALIA LESKOVA

3          Bulgaria          LADA HADZIEVA

4          Brazil  CRHIS SOUZA

5          Greece KYRIAKI GIANNOPOULOU

6          Croatia            BLAZENKA TROBIC KOGL

7          Poland JOANNA DAMINSKA

8          Russia VALENTINA POTAPENKO

9          Sweden           ANN JOHANSSON

10        United States  DEBBIE BANAIAN

Master Women 70 kg Left

1          Canada           SYLVIE DUFRESNE

2          Egypt  FATMA HUSSEIN

3          Japan   MICHIKO SAKUMA

4          Kyrgyzstan     OLGA IAROSLAVTSEVA

5          Poland MARLENA WAWRZYNIAK

6          Russia LARISA BOROVINSKAYA

7          Sweden           MARLENE LINDGREN

8          Sweden           ANETTE ANDERSSON

Master Women 80 kg Left

1          Bulgaria          DONKA YOVCHEVA

2          England          Agy Gorzynska

3          Sweden           VIKTORIA ALVELAND

4          Turkey NURHAN USTUNKAYA

5          Sweden           CAMILLA KATTSTROM

6          Turkey SARİBAL GULENDAM

Master Women +80 kg Left

1          Russia RUZIA GABDRAKHMANOVA

2          Sweden           ULRICA SEIJBOLD

3          United States  CATHY MERRILL

4          Egypt  GIHAN MOUSTAFA

5          Sweden           MARTINA JAKOBSSON

Senior Men 55 kg Left

1          Bulgaria          MITKO STAYKOV

2          Egypt  Omar Said

3          Greece Triantafillos Papaspyrou

4          India   MONOJ DEBNATH

5          Japan   MITSUHIRO DANJO

6          Russia MUSSA BAYRAMKULOV

7          Slovakia          MIROSLAV MURIN

8          Ukraine           MAKSYM MARCHENKO

9          Bulgaria          DIMITAR MARINCHEV

10        Russia ANTON SOLNTCEV

11        Ukraine           OLEKSII MYKYTIUK

Senior Men 60 kg Left

1          Bulgaria          GEORGI GAIDARDZHIEV

2          Belarus            ULADZISLAU CHUMICHEV

3          Germany         JAN TAEGER

4          Egypt  Gasser Abdelfattah

5          Russia ALI CHIPCHIKOV

6          Turkey ISMAIL TURKER

7          Armenia          ASHOT ADAMYAN

8          Bulgaria          SIMEON MARKOV

9          Germany         FABIAN TAEGER

10        Egypt  farid Ahmad

11        Spain   IVAN PORTELA

12        Japan   REIJI KINOSHITA

13        Poland MACIEJ GRALAK

14        Russia ROMAN TSEREKAEV

15        Tajikistan        KHAIDAROV AKHMADZHON

16        Turkey EMRE ALBAS

17        Ukraine           OLEKSANDR BALANDIN

18        Uzbekistan      Khumoyunkhon Nazimov

Senior Men 65 kg Left

1          Bulgaria          RADOSLAV SKENDEROV

2          Belarus            ALEH MAKARANKA

3          Brazil  ERICO DIAMANTE

4          Germany         Kevin Berberich

5          Egypt  SALAHELDIN ASHRAF

6          England          John Ng

7          India   Alin Kamei

8          Russia IRBEK KHUBAEV

9          Sweden           MARIUS IUSKA

10        Turkey TOLGA SENER

11        Ukraine           YURII YUNCHYK

12        United States  Robert Belley

13        Uzbekistan      SHOKHRUKH ABDUYOKUBOV

14        Bulgaria          STILYAN PANCHEV

15        Belarus            ALIAKSANDR MAZALKOV

16        Croatia            DRAZEN KOGL

17        Russia SHAMIL ISAEV

18        Ukraine           DENYS MATIASH

19        Uzbekistan      Farrukh Askarov

Senior Men 70 kg Left

1          Australia         ALFRED CAUKER

2          Bulgaria          HRISTO DELIDZHAKOV

3          Egypt  MOHAMED SALAHELDIN

4          Moldova         VASILII SCURATCOV

5          Russia HETAG DZITIEV

6          Slovakia          DOMINIK GLOD

7          Ukraine           VITALII HOLOVANOV

8          Armenia          EMIL AMIRSHADYAN

9          Australia         JOHN BOWLEY

10        Bulgaria          VALENTIN GOSPODINOV

11        Canada           Matthew  Smith

12        Germany         Philipp Stahlofen

13        Egypt  Elsayed Mahmoud

14        Hungary          ALEX BARZSO

15        Lithuania        MINDAUGAS TARASAITIS

16        Moldova         RODION NEREUTA

17        Poland MARIUSZ PODGORSKI

18        Romania         ALIN IOVANESCU

19        Russia GEORGII KHUBAEV

20        Slovakia          IVAN GREGORICKA

21        Turkey EVREN S ARSLAN

22        Ukraine           SERGIY MELNYK

23        Uzbekistan      Adkhamjon Tojiev

Senior Men 75 kg Left

1          Armenia          VREZH SEDRAKYAN

2          Bulgaria          KALOYAN TUMBEV

3          Belarus            DZMITRY MIKHEI

4          Brazil  BRUNO PEDRO

5          Spain   David Pérez

6          Finland           Heikki Herranen

7          Greece VASILEIOS MANIADAKIS

8          Croatia            LUKA DROKAN

9          Israel   MICHAEL RABINER

10        Japan   MAKOTO TAKAHASHI

11        Kyrgyzstan     LATIF  ZHUSIPOV

12        Latvia  Krasovskis Vladislavs

13        Poland KAROL MYSZKIEWICZ

14        Romania         ALEXANDRU SALAJANU

15        Russia ZAUR SAITOV

16        Sweden           THORBJORN ANDERSSON

17        Turkey AZMİ SEMERCİOGLU

18        Ukraine           ROMAN RIABTSEV

19        United States  Michael Hann

20        Armenia          DERENIK STEPANYAN

21        Bulgaria          GEORGI GEORGIEV

22        Belarus            ARTSIOM MANKO

23        Spain   Francisco Rodriguez

24        Greece PANAGIOTIS IOAKEIMIDIS

25        Latvia  Amolins Janis

26        Romania         VIOREL DOBRIN

27        Russia MAKSIM FILIPPOV

28        Ukraine           VIACHESLAV ZHYHYLII

Senior Men 80 kg Left

1          Australia         CHRIS BRINDLEY

2          Bulgaria          STEFAN MALINOV

3          Finland           Lasse Luukinen

4          Latvia  Gravis Kaspars

5          Russia RUSLAN NABIEV

6          Turkey OGUZHAN KOCAK

7          Australia         ANDREW MANFRE

8          Bulgaria          DETELIN YONCHEV

9          Egypt  Mokhtar Soliman

10        Finland           Juha Salminen

11        Greece DIMITRIOS FILIKIDIS

12        Israel   ADAM AVGANA

13        Japan   HIDETAKA SAKAMOTO

14        Kyrgyzstan     ARTEM MARTYNOV

15        Latvia  RAIMONDS LIEPINS

16        Pakistan          ALI MUHAMMAD KHAN

17        Poland GRZEGORZ NOWOTARSKI

18        Romania         DANIEL ANDRONACHE

19        Russia ATSAMAZ URTAEV

20        Turkey RAHMAN KAYA

21        Ukraine           YEVHENII BEZHENAR

22        United States  Jesse Stull

23        Uzbekistan      DMITRIY DOKUCHAEV

Senior Men 85 kg Left

1          Bulgaria          PLAMEN DIMITROV

2          Spain   Carlos Pelayo

3          Hungary          PETER KOVACS

4          Latvia  Tukmanovs Ainars

5          Romania         DANIEL BARBU

6          Russia ALEXANDER LOGVIN

7          Slovakia          MICHAL GIRASEK

8          Sweden           NAWED OMAR MOHAMMAD

9          Turkey VEDAT BOZBEY

10        Ukraine           IHOR OKARA

11        United States  Tom Wells

12        Bulgaria          SASHO ANDREEV

13        Russia ARTEM TAINOV

14        Sweden           OLLE ANDERSSON

15        Turkey AYHAN BEYAZİT

16        Ukraine           OLEH ZHOKH

17        Uzbekistan      Mirabdulla Mirkarimov

Senior Men 90 kg Left

1          Bulgaria          KALOYAN PETROV

2          Belarus            ALIAKSEI KASHPEI

3          Czech Republic          PETR SUSSER

4          Russia ROMAN FILIPPOV

5          Slovakia          MARTIN DRINKA

6          Tajikistan        DZHAMOLIDIN KARIMOV

7          Turkey UNAL TURKER

8          Ukraine           PETRO MARHARINT

9          Australia         DANNY TESCH

10        Bulgaria          YORDAN TSONEV

11        Belarus            MIKHAIL BUDAYEU

12        Egypt  ALLAAALDIN AYMAN

13        Greece PANAGIOTIS ILIOPOULOS

14        Lithuania        ROMUTIS PALISKIS

15        Latvia  RAIMONDS ANTONOVICS

16        Russia MUHARBEK KARAEV

17        Slovakia          RADOSLAV DOBROVIC

18        Sweden           MATTIAS ZOGRAFOS

19        Turkey AKIN TURKER

20        Ukraine           IEVGENII PRUDNYK

21        United States  Joshua Grant

Senior Men 100 kg Left

1          Armenia          ARMEN CHAPUKHYAN

2          Bulgaria          EMIL ILCHEV

3          Switzerland    Julien Cecere

4          Spain   Nino Salvatore

5          Finland           Topi Juvonen

6          Moldova         ALEXANDRU GRUMEZA

7          Poland MARIUSZ GROCHOWSKI

8          Russia VITALII LALETIN

9          Slovakia          SAMUEL HLUBIK

10        Ukraine           AYDER ALIDINOV

11        United States  Serge Petrosian

12        Bulgaria          LYBOMIR MILANOV

13        Brazil  GIUSEPPE PANZETTI

14        Egypt  MOHAMED Abdelrahman

15        Spain   Gustavo Pérez

16        India   Harjinder Singh-

17        Russia ANATOLII OSHCHEPKOV

18        Turkey SAHIP CAGLAR

19        Ukraine           ANTON KALIAZIN

20        United States  Spencer Wood

Senior Men 110 kg Left

1          Bulgaria          MARIN PANTALEEV

2          Belarus            DZMITRY SHMYKO

3          Canada           Landon Fillion

4          Czech Republic          MARTIN VODAK

5          Germany         Christian Stahlofen

6          Egypt  MOHAMED HASSAN ABDELHAY

7          Spain   RUMEN DRAGANOV

8          India   JASBIR CHHAWLA

9          Kyrgyzstan     EVGENII LUKIANOV

10        Latvia  Tomsons Normunds

11        Netherlands    Kristo Vermaak

12        Russia IVAN MATYUSHENKO

13        Sweden           MARTIN SOHLIN

14        Ukraine           OLEG MYKHAILENKO

15        Bulgaria          KRASIMIR KOSTADINOV

16        Brazil  VITOR POS

17        Germany         Alexej Heim

18        Egypt  MOHAMED MAHFOUZ

19        Russia ARTEM GEORGIEV

20        Turkey HASAN ALI SAY

21        Ukraine           DMYTRO IONOV

Senior Men +110 kg Left

1          Bulgaria          PLAMEN KISOV

2          India   ARJUN SINGH

3          Romania         SABIN BADULESCU

4          Russia VIATCHESLAV MURIEV

5          Bulgaria          MARIO MANOLOV

6          Brazil  Elveres Oliveira

7          Canada           Steve  Garber

8          Czech Republic          DUSAN TESARIK

9          Japan   TOMOKI MATSUTA

10        Poland SLAWOMIR GLOWACKI

11        Romania         IOAN PUSCASU

12        Russia DMITRII SILAEV

13        Slovakia          PETER SPUSTA

14        Sweden           ERIK FAHLGREN

15        Turkey ARIF ERTEM

16        Ukraine           ILLIA IZMAN

Senior Women 50 kg Left

1          Belarus            LARYSA SHAPAVALAVA

2          Brazil  ANNA SANTOS

3          Egypt  Mariam Elmetwaly

4          Moldova         NATALIA SCURATCOVA

5          Russia KRISTINA TIHONOVA

6          Slovakia          SNEZHANA BABAYIEVA

7          Sweden           JONNA BLIND

8          Turkey ESRA KIRAZ

9          Ukraine           MARYNA LEVCHENKO

10        Belarus            DARYA YATSKEVICH

11        Russia BELLA BATCHAEVA

Senior Women 55 kg Left

1          Bulgaria          INA BANEVA

2          Russia VERONIKA CHARKHIFALAKIAN

3          Turkey SIGITA TERZI

4          Ukraine           TAMARA TSETSKHLASHVILI

5          Australia         KALEIGH MALDONADO

6          Bulgaria          DIMITRINA DIMITROVA

7          Brazil  CRHIS SOUZA

8          Finland           ERIKA KETOLA

9          Lithuania        GINTARE STRAVINSKAITE

10        Poland MAGDALENA WEDROWSKA

11        Russia ALINA VOLKOVA

12        Turkey EMEL SALMAN

13        Ukraine           VIKTORIIA ILIUSHYNA

Senior Women 60 kg Left

1          Brazil  TATIANE FARIA

2          Lithuania        INGA RIMKUVIENE

3          Poland JOANNA DAMINSKA

4          Russia LUIZA GABUEVA

5          Slovakia          LUCIA DEBNAROVA

6          Turkey ARZU KUSLAR

7          Ukraine           KRISTINA TSAP

8          United States  DEBBIE BANAIAN

9          Russia EKATERINA AFONINA

10        Sweden           VIKTORIA KARLSSON

11        Ukraine           OLENA KUZMYCH

Senior Women 65 kg Left

1          Russia IRINA GLADKAIA

2          Sweden           SARA NYBERG

3          Bulgaria          GERGANA BEZHANSKA

4          Brazil  CLELIA GOULART

5          Poland MARLENA WAWRZYNIAK

6          Russia EKATERINA NIKISHEVA

7          Sweden           FIA REISEK

8          Turkey MUNIRE TUNCA

9          Ukraine           KSENIIA BEZUHLA

Senior Women 70 kg Left

1          Bulgaria          MARINA GOTSEVA

2          Belarus            ALESIA MASALSKAYA

3          Egypt  FATMA HUSSEIN

4          Hungary          BRIGITTA IVANFI

5          India   Shereena Shaju

6          Japan   MICHIKO SAKUMA

7          Poland MARTA OPALINSKA

8          Russia VIKTORIYA VORONINA

9          Slovakia          DAGMAR PETROVA

10        Sweden           IDA LANGEMAR

11        Ukraine           OLENA TREHUBOVA

12        Brazil  GABRIELA VASCONCELOS

13        Hungary          CAROLINE TOMMEN

14        Russia SOFIYA AKHMETGAREEVA

Senior Women 80 kg Left

1          Latvia  SANDRA ZALITE

2          Russia IRINA MAKEEVA

3          Ukraine           LILIYA ZANKO

4          Russia EVGENIIA FOMINA

5          Ukraine           IRYNA ROZHESHCHENKO

Senior Women +80 kg Left

1          Latvia  ZANNA CINGULE

2          Russia VALENTINA FEDOSEEVA

3          Belarus            TATSIANA KALIUK

4          Egypt  GIHAN MOUSTAFA

5          Lithuania        EGLE VAITKUTE

6          Russia ALINA SAMOTOY

7          Sweden           LOUIZE LUNDELL

8          Turkey ZEYNEP CEBECI

9          United States  CATHY MERRILL

Junior Boys 50 kg Right

1          Russia AKHMAT AIBAZOV

2          Turkey MUAZ TAYYİB AY

3          Ukraine           HRYHORII POSOBCHUK

4          Uzbekistan      Abdurakhmon Ulugboev

5          Turkey OSMAN YASİR CANKAYA

6          Ukraine           NAZARII SAVELIUK

7          Uzbekistan      Zokhir Fayzullaev

Junior Boys 55 kg Right

1          Bulgaria          ANTON DOBREV

2          Egypt  Ali Kassem

3          Russia IVAN FEOFILAKTOV

4          Bulgaria          IVAN NOVOSELSKI

5          Belarus            ANDREI STASIUK

6          Brazil  Jhonata Tashiro

7          Spain   Victor García

8          Latvia  Rudzitis Jekabs

9          Poland DAWID CIESIELSKI

10        Russia EDUARD TSUTSAEV

11        Ukraine           PAVLO KOVALCHUK

12        Uzbekistan      Zokirjon Abdullaev

Junior Boys 60 kg Right

1          Greece MICHAIL GIOULVANIDIS

2          Russia PETR GALATCAN

3          Ukraine           SERHII VOZNIUK SERHII

4          Bulgaria          YUSEIN SEDRATI

5          Spain   VICTOR SAGRA

6          Greece EFSTATHIOS TSALIDIS

7          Russia EGOR LESHTAEV

8          Sweden           SIMON EKBACK

9          Turkey EMRE ALBAS

10        Ukraine           VITALII HAIDUK

Junior Boys 65 kg Right

1          Bulgaria          EMIL ASENOV

2          Greece GEORGIOS BARNASAS

3          Uzbekistan      AMIRIDDIN SAMATOV

4          Bulgaria          PAVEL BAGASHKI

5          Egypt  Abdelrahman Nasr

6          Spain   Jorge De la Orden

7          Greece ALEXIS ATHANASIADIS

8          Poland JACEK STECYK

9          Russia IGOR GOBEEV

10        Slovakia          PAVOL TRUCHLIK

11        Tajikistan        ISMATULLO UMAROV

12        Ukraine           IHOR TODORUIK

13        Uzbekistan      Alibek Oblokulov

Junior Boys 70 kg Right

1          Bulgaria          YULIYAN KRANCHOV

2          Slovakia          MAREK ONDERKO

3          Bulgaria          BOZHIDAR SIMEONOV

4          Greece GEORGIOS KOLYVAS

5          Kyrgyzstan     ISMAIL MUSTAFAEV

6          Russia SARMAT DIGUROV

7          Slovakia          JAN GABOR

8          Sweden           CARL WILLIAM TEJLER

9          Ukraine           SERHIY TOCHYNSKYY

Junior Boys 75 kg Right

1          Bulgaria          ERKAN MUHSIN

2          Greece CHARALAMPOS KOUFIDAKIS

3          Latvia  Artis Antonovics

4          Moldova         GHENADIE ABABII

5          Romania         ALIN TUDOR

6          Russia ZURAB GADZHIEV

7          Slovakia          ADAM ADAMOV

8          Turkey SAHAN KESER

9          Ukraine           DENYS PRYSHLIUK

10        Bulgaria          ALEKSANDAR PETROV

11        Brazil  Juliano Silva

12        Romania         CRISTI MIGIT

13        Ukraine           OLEH MOISEI

Junior Boys 80 kg Right

1          Bulgaria          NEDALIN HRISTOV

2          Greece EMMANOUIL CHALKOS

3          Croatia            MIHAEL GLASNOVIĆ

4          Israel   AVIV AVRAHAM ZADOK

5          Ukraine           SERHII GRUBYI

6          Bulgaria          ELBIN FERAD

7          Brazil  Rogério Moreira

8          Greece ILIAS BATSINILAS

9          Croatia            MARKO KOGL

10        Hungary          SZILARD SZAKALLAS

11        Moldova         IVAN SOSEV

12        Poland KACPER SINICA

13        Russia TAMERLAN SANAKOEV

14        Slovakia          MARTIN HOZDALA

15        Sweden           GABRIEL JONSSON

16        Ukraine           BOHDAN-MYKHAILO SLOTSKYI

17        United States  Chance Shaw

18        Uzbekistan      Sanjar Yuldoshev

Junior Boys +80 kg Right

1          Armenia          DAVIT DADIKYAN

2          Bulgaria          GEORGI IVANOV

3          Spain   Sergio Quirós

4          Greece GEORGIOS ATHANASIADIS

5          India   Christy Joy

6          Romania         ALIN IORGA

7          Russia ZAKHAR BAGAEV

8          Slovakia          RADOVAN ANDRASKO

9          Ukraine           OLEH DANILOV

10        United States  Sage Saladin

11        Uzbekistan      Vladimir Bondar

12        Bulgaria          DEYAN PAVLOV

13        Slovakia          MICHAL GOLIAN

14        Ukraine           OLEKSANDR SUPRUN

Youth Men 55 kg Right

1          Bulgaria          MITKO STAYKOV

2          Russia MUSSA BAYRAMKULOV

3          Turkey MUHAMMED COSU

4          Ukraine           OLEKSII MYKYTIUK

5          Russia VLADISLAV PERGUSHEV

6          Turkey SAID ERKAM BIYIKOGLU

Youth Men 60 kg Right

1          Egypt  Gasser Abdelfattah

2          Japan   KODAI MIYANO

3          Kyrgyzstan     MAVLIUD  SAVAROV

4          Russia ALEKSANDR KOVIN

5          Bulgaria          KIRIL VAKLINOV

6          Greece GEORGIOS SOILEMEZIDIS

7          Japan   YUZUKI MIURA

8          Kyrgyzstan     SHAKHMAN SULEIMANOV

9          Russia AHMAT KARAKOTOV

10        Sweden           ALEXANDER RADBRING

11        Ukraine           ROMAN KYBENKO

12        Uzbekistan      KHUMOYUN TOSHMUKHAMEDOV

Youth Men 65 kg Right

1          Armenia          DAVIT STEPANYAN

2          Czech Republic          ONDREJ RASKA

3          Egypt  SALAHELDIN ASHRAF

4          Hungary          ROBERT TANKA

5          Japan   YUYA YANO

6          Kyrgyzstan     IBRAGIM ALIEV

7          Romania         MARIUS LICUT

8          Russia ERZIMAN ALISULTANOV

9          Sweden           JONATHAN TANDERYD

10        Turkey SAMİ TİRAS

11        Ukraine           ADAM KUZLO

12        Uzbekistan      MUKHAMMADALI NEMATULLAEV

13        Bulgaria          NIKOLAY TODOROV

14        Japan   KAZUYOSHI NACHI

15        Moldova         IURIE BALTA

16        Russia RASUL URUSOV

17        Ukraine           EDUARD ZINCHENKO

Youth Men 70 kg Right

1          Bulgaria          VALENTIN GOSPODINOV

2          Belarus            ARTSEM MAKUKHA

3          Germany         Thomas Struck

4          Greece DIMITRIOS KAPSIS

5          Russia VAGAN TER-BALYAN

6          Ukraine           ANDRII LIUBIMOV

7          Uzbekistan      MUKHAMMADAMIN NEMATULLAYEV

8          Bulgaria          YOSIF TONEV

9          Moldova         OLEG TUDOREAN

10        Russia OLEG KAZIEV

11        Uzbekistan      BOBOZARIF ALIRIZOYEV

Youth Men 75 kg Right

1          Bulgaria          GEORGI GEORGIEV

2          Brazil  Tashiro Elifaz

3          Russia RUSTAM ABDI OGLY

4          Ukraine           YURII SHKURHAN

5          Uzbekistan      SIROJIDDIN KUNISHOV

6          Bulgaria          STANISLAV TERZIEV

7          Brazil  BRUNO PEDRO

8          Croatia            PETAR TRIPLAT

9          Japan   NORIYUKI MATSMOTO

10        Kyrgyzstan     SAMIR KURGUZOV

11        Latvia  Krasovskis Vladislavs

12        Moldova         DANIEL PROCOPCIUC

13        Russia EVGENII SHASHKOV

14        Ukraine           ROMAN MANTYKA

15        Uzbekistan      MUKHAMMAD SULTONOV

Youth Men 80 kg Right

1          Bulgaria          GEORGI ATANASOV

2          Latvia  Gravis Kaspars

3          Romania         ALIN HASIUC

4          Russia GEORGII TAUTIEV

5          Sweden           TONI ANTTILA

6          Turkey OGUZHAN KOCAK

7          Ukraine           DMYTRO CHALIUK

8          Russia BAISANGUR SOLTYKHANOV

Youth Men 85 kg Right

1          Bulgaria          MARTIN GALABOV

2          Belarus            SIARHEI KITSUN

3          Russia DAVID KURGINIAN

4          Sweden           VAIOS ANTHOULIS

5          Ukraine           KOSTYANTYN KHUDOYAR

6          Bulgaria          HRISTIYAN MARINOV

7          Brazil  Rafael Santos

8          Russia MARAT AYBAZOV

9          Sweden           ALEXANDER JONSSON

10        Turkey HAMZA ZIYPAK

11        Ukraine           ARTEM SEREDA

Youth Men 90 kg Right

1          Bulgaria          BORISLAV BACHEV

2          Egypt  ALLAAALDIN AYMAN

3          Israel   ITAY MOSHE

4          Romania         SORIN GIFEI

5          Russia SOSLAN GASSIEV

6          Slovakia          DANIEL ROMAN

7          Sweden           EMIL EKSTROM

8          Ukraine           VLADISLAV ZHEGUS

9          Bulgaria          STANISLAV STANKOV

10        Russia YURII KOLCHIN

Youth Men +90 kg Right

1          Bulgaria          GEORGI GYURGAKOV

2          Switzerland    MARTIN WEHRLE

3          Denmark         Daniel Kristensen

4          Hungary          MARTON NAGY

5          Russia LEVANI KHABALAEV

6          Armenia          DAVIT MADOYAN

7          Bulgaria          VALENTIN SPASOV

8          Czech Republic          VACLAV VACULOVIC

9          Croatia            ANDRIJA SIMIC

10        Hungary          JOZSEF BAKSA

11        Russia DAMIR SHARAFUTDINOV

12        Turkey ALI DEMIRER

Junior Girls 45 kg Right

1          Russia GULSCHAT DULKARNAEVA

2          Turkey SUZAN EKERBİCER

3          Ukraine           VALERIIA TYSLENKO

4          Russia ELVIRA YAMALTDINOVA

5          Turkey EYLUL OZKAN

6          Ukraine           YULIIA MUKHA

7          Uzbekistan      MUXLISA TURSUNBAEVA

Junior Girls 50 kg Right

1          Egypt  Mariam Elmetwaly

2          Russia KSENIIA BATALOVA

3          Slovakia          EVA NOVAKOVA

4          Turkey ZUMRUT SANLI

5          Ukraine           VALENTYNA DENYSOVA

6          Uzbekistan      Khumora Rakhmankulova

7          Russia KRISTINA GARANINA

8          Turkey GAMZE CİNAR

9          Ukraine           LESIA VARYCH

Junior Girls 55 kg Right

1          Croatia            MIHAELA KOGL

2          Hungary          VIVIEN KULCS

3          Japan   AYANE TAKENAKA

4          Russia ALANA KOZAEVA

5          Turkey SUKRİYE YİLMAZ

6          Ukraine           YULIIA TOCHYNSKA

7          Uzbekistan      Maftuna Tursunbaeva

8          Russia ELENA UZLOVA

9          Turkey DİDEM CELİK

10        Ukraine           VERONIKA KOZYRATSKA

Junior Girls 60 kg Right

1          Russia SVETLANA HOROSHUN

2          Turkey SEBAHAT TARANACİ

3          Ukraine           YANA VASYLEVYCH

4          Poland KAROLINA LIPINSKA

5          Romania         ADINA PAVEN

6          Russia KSENIIA ZORYANKINA

7          Turkey SUMEYYE DEMİRCİOGLU

8          Ukraine           YANINA NAZARKO

9          Uzbekistan      Dilobar Abdurakhmonova

Junior Girls 65 kg Right

1          Russia ADELY FAZDALOVA

2          Slovakia          KLAUDIA LISKOVA

3          Sweden           ELIN JANEHEIM

4          Turkey YETER BAG

5          Ukraine           RUSLANA KULYK

6          Uzbekistan      SHAXNOZA ABDURAKHMONOVA

7          Bulgaria          SVETLA STOYAVA

Junior Girls 70 kg Right

1          Hungary          ADEL POLYAK

2          Russia ANNA GAVRILOVA

3          Sweden           AMANDA LUNDGREN VILUND

4          Turkey SULTAN SİVRİHİSARLİ

5          Turkey FATMANUR KESKİN

Junior Girls +70 kg Right

1          Russia MARGARITA KOROBOVA

2          Slovakia          MICHAELA VAKONICOVA

3          Turkey BERİTAN UZUN

Youth Women 50 kg Right

1          Belarus            DARYA YATSKEVICH

2          Russia MARINA GUNTINA

3          Turkey GULISTAN KORKMAZ

4          Belarus            VERANIKA DANILOVICH

5          Russia DIANA KHUBAEVA

6          Turkey BURCU KORKMAZ

Youth Women 55 kg Right

1          Bulgaria          TEODORA MIHAYLOVA

2          Russia MILYAUSHA GIMRANOVA

3          Turkey UMRAN KESER

4          Ukraine           LUDMYLA DEMENKO

5          Russia BELLA PLIEVA

6          Turkey GULHAN BILGIC

7          Ukraine           VIKTORIIA ROZHKO

Youth Women 60 kg Right

1          Russia AMINAT RADZHABOVA

2          Hungary          HENRIETTA BARZSO

3          Russia MILANA BAEVA

4          Sweden           MIRANDA VAGELAND

5          Ukraine           DIANA HONCHAR

Youth Women 65 kg Right

1          Bulgaria          VIKTORIYA GEORGIEVA

2          Russia ANASTASIIA KARPOVA

3          Sweden           KAROLIN ANDERSSON

4          Turkey BEYZANUR AVCI

5          Ukraine           LINA DEMENKO

6          Russia ELMIRA ALEEVA

7          Ukraine           TETIANA RONDIK

Youth Women 70 kg Right

1          Russia TATIANA SHEINA

2          Slovakia          REBEKA MARTINKOVICOVA

3          Sweden           LINGESTEN SAGA

4          Turkey FEHİME TUGCENUR KURT

5          Russia ALEKSANDRA PRIYMAK

Youth Women +70 kg Right

1          Russia TATIANA NOVIKOVA

2          Turkey IRMAK OZER

3          Ukraine           ANASTASIIA SHCHOLOKOVA

4          Russia NADIRA OTAROVA

5          Sweden           DAVIDSSON SOFIE

6          Turkey CİLEM DEMİRHAN

7          Ukraine           KSENIIA SKYRDA

Master Men 70 kg Right

1          Croatia            DRAZEN KOGL

2          Turkey YUSUF UCAK

3          Ukraine           VLADYSLAV DZISIAK

4          United States  Paul Martinetti

Master Men 80 kg Right

1          Belgium          OLIVIER HEUSE

2          Egypt  Mostafa Abdelbaky

3          Greece KONSTANTINOS ILIAS

4          Hungary          IMRE VALYI NAGY

5          Japan   EIJI SHIOTA

6          Russia EDUARD BOLDYREV

7          Sweden           NIKLAS BERG

8          United States  SIMON BERRIOCHOA

9          Uzbekistan      SULTONBEK NEMATULLAEV

10        Bulgaria          DIMITAR STEFANOV

11        Croatia            MISLAV DROKAN

Master Men 90 kg Right

1          Australia         ANDREW LEA

2          Germany         Sascha Netzer

3          Spain   Raul Fernández

4          Hungary          LASZLO KELEMEN

5          India   Jaleel Farrokh Rooz

6          Kyrgyzstan     ALEKSANDR LI

7          Poland JERZY KWIATKOWSKI

8          Russia ALEXANDER ANFILOFIEV

9          Sweden           TOBIAS KARLSSON

10        Turkey UNAL TURKER

11        Australia         RYAN McLAREN

12        Canada           WAYDE GRAVES

13        Hungary          ROBERT BOGDAN

14        Latvia  RAIMONDS ANTONOVICS

15        Nigeria            WILLIAM OKEKEIDUAGU

16        Russia MIKHAIL SIMONENKO

17        Slovakia          STEFAN CERNAK

18        Sweden           STEFAN SVENSSON

19        Ukraine           VADYM GOLOVENKO

20        United States  Joshua Grant

Master Men 100 kg Right

1          Japan   KEN TAKENAKA

2          Russia EDUARD KHRAMTSOV

3          Sweden           ANDERS SVENSSON

4          Bulgaria          IVAN MINDOV

5          Switzerland    MUHMET DOGAN SIMSEK

6          Japan   KEISUKE IWANAGA

7          Latvia  MARIS KALEJS

8          Nigeria            OLUFEMI AKINSANYA

9          Netherlands    Boris Yeutukhovich

10        Romania         OLIMPIU FAT

11        Russia ZUFAR TAZETDINOV

12        Slovakia          RASTISLAV TOMAGA

13        Sweden           LEIF LARSSON

14        Tajikistan        MUZAFAR SHAKARBEKOV

15        Ukraine           YEVHEN LITOVTSEV

16        Uzbekistan      Abduvokhid Zakirov

Master Men +100 kg Right

1          Armenia          KARAPET AGHAJANYAN

2          Moldova         LILIAN OPREA

3          Poland PIOTR PALCZEWSKI

4          Russia ALEKSEI UREZOV

5          Armenia          ARSEN GABRIELYAN

6          Brazil  Marcelo Moreira

7          Czech Republic          FRANTISEK ZIVNY

8          Germany         SERGEJ MAIER

9          Greece GEORGIOS CHARALAMPOPOULOS

10        India   Harpreet singh Matharoo

11        Poland SLAWOMIR GLOWACKI

Grand Master Men 75 kg Right

1          Canada           SYLVIO BOURQUE

2          Finland           Heikki Herranen

3          Japan   KAZUNARI MARUYAMA

4          Sweden           THOMAS LUNDGREN

5          Ukraine           ANDRII FILIPPOV

6          Armenia          DAVIT NERSISYAN

7          Brazil  Carlos Paiva

8          Canada           Calvin Schlamp

9          Germany         Jürgen Baumann

10        Finland           Pasi Kunnari

11        Greece MICHAIL MANIADAKIS

12        Japan   FUMIO OKAMURA

13        Russia VLADIMIR ROGOZHINSKIY

14        Sweden           RONNY CEDER

15        Ukraine           SERHII NESTERENKO

16        United States  MARK GAIMS

Grand Master Men 90 kg Right

1          Bulgaria          DANIEL ZHIVKOV

2          Switzerland    Nicolas Currat

3          Lithuania        SIGITAS PALISKIS

4          Latvia  Mednis Valdis

5          Sweden           THIMY LUNDGREN

6          United States  Neil Robinson

7          Belgium          FREDERIC ANDRE

8          Canada           Ben Soles

9          Switzerland    Riccardo Manzini

10        Germany         KLAUS-DIETER HEIN

11        England          Paul Mitchell

12        Finland           Anssi Ainali

13        Hungary          GYULA KIS

14        Israel   ILAN KAHRAMANI

15        Japan   TORU YOSHIDA

16        Kyrgyzstan     SULTANBEK BEGALIEV

17        Lithuania        ROMUTIS PALISKIS

18        Poland WOJCIECH WALESKO

19        Russia ALEXANDR POZDNIAKOV

20        Sweden           LARS-GORAN FAHLBORG

21        United States  Mark Owens

Grand Master Men 100 kg Right

1          Russia ALEKSANDR BORISOV

2          Bulgaria          LYUBEN IVANOV

3          Czech Republic          JAROSLAV SLADEK

4          Germany         MICHAEL MUCHA

5          Hungary          FERENC SIMON

6          India   Manohar Laxman

7          Kyrgyzstan     SERGEI CHINALIEV

8          Poland STANISLAW GRALAK

9          Romania         DRAGOS MECU

10        Russia VLADIMIR STEPANOV

11        Slovakia          PAVOL BAKA

12        Sweden           JORGEN KARLSSON

13        Turkey ATILE KOCAK

14        United States  Dean Banaian

Grand Master Men +100 kg Right

1          Germany         UDO KRAUSE

2          Russia SERGEY SOROKA

3          Turkey MEHMET KASKA

4          Ukraine           YEVHEN HULENOK

5          United States  ROBERT BAXTER

6          Russia YURII SOROKIN

7          Ukraine           VALERIY GOLOVCHENKO

Senior Grand Master 75 kg Right

1          Spain   Juan Antonio Miras

2          Hungary          MIHALY JOZSA

3          Japan   KATSUYUKI TANAKA

4          Poland WIESLAW PODGORSKI

5          Russia VIKTOR ZAITSEV

6          Sweden           LEIF ANDERSSON

7          United States  Jim Wright

8          Russia NIKOLAY MASLOV

9          Sweden           MATS OTTOSSON

Senior Grand Master 90 kg Right

1          Japan   TOYONORI YAMAUCHI

2          Japan   MICHIO NAKANO

3          Kyrgyzstan     ANATOLII  SAKHAROV

4          Poland ANDRZEJ HYMER

Senior Grand Master 100 kg Right

1          Russia PETR PROKHOROV

2          Czech Republic          JAROSLAV STUSEK

3          Greece PANTELIS FILIKIDIS

4          Russia VIACHESLAV DANILOV

5          Sweden           JONNY JONSSON

Senior Grand Master +100 kg Right

1          Poland WIESLAW JABLONSKI

2          Lithuania        VYDAS MIKELIONIS

3          Poland KONSTANTY KROLIK

4          Russia ALEKSANDR KORIAKIN

Master Women 60 kg Right

1          Brazil  GISELE ASSIS

2          Russia NATALIA LESKOVA

3          Bulgaria          LADA HADZIEVA

4          Brazil  CRHIS SOUZA

5          Greece KYRIAKI GIANNOPOULOU

6          Croatia            BLAZENKA TROBIC KOGL

7          Poland JOANNA DAMINSKA

8          Russia VALENTINA POTAPENKO

9          Sweden           ANN JOHANSSON

10        United States  DEBBIE BANAIAN

Master Women 70 kg Right

1          Canada           SYLVIE DUFRESNE

2          Egypt  FATMA HUSSEIN

3          Japan   MICHIKO SAKUMA

4          Kyrgyzstan     OLGA IAROSLAVTSEVA

5          Poland MARLENA WAWRZYNIAK

6          Russia LARISA BOROVINSKAYA

7          Sweden           MARLENE LINDGREN

8          Sweden           ANETTE ANDERSSON

Master Women 80 kg Right

1          Bulgaria          DONKA YOVCHEVA

2          England          Agy Gorzynska

3          Sweden           VIKTORIA ALVELAND

4          Turkey NURHAN USTUNKAYA

5          Sweden           CAMILLA KATTSTROM

6          Turkey SARİBAL GULENDAM

Master Women +80 kg Right

1          Egypt  GIHAN MOUSTAFA

2          Sweden           MARTINA JAKOBSSON

3          Russia RUZIA GABDRAKHMANOVA

4          Sweden           ULRICA SEIJBOLD

5          United States  CATHY MERRILL

Senior Men 55 kg Right

1          Bulgaria          MITKO STAYKOV

2          Egypt  Omar Said

3          Spain   Victor García

4          Greece Triantafillos Papaspyrou

5          India   MONOJ DEBNATH

6          Japan   MITSUHIRO DANJO

7          Russia MUSSA BAYRAMKULOV

8          Slovakia          MIROSLAV MURIN

9          Turkey ZAFER NOYAN

10        Ukraine           MAKSYM MARCHENKO

11        Bulgaria          DIMITAR MARINCHEV

12        Japan   DAISUKE YANO

13        Russia ANTON SOLNTCEV

14        Turkey MAHMUT KENDİRCİ

15        Ukraine           OLEKSII MYKYTIUK

Senior Men 60 kg Right

1          Bulgaria          GEORGI GAIDARDZHIEV

2          Belarus            ULADZISLAU CHUMICHEV

3          Germany         JAN TAEGER

4          Egypt  Gasser Abdelfattah

5          Spain   VICTOR SAGRA

6          Russia ALI CHIPCHIKOV

7          Turkey ISMAIL TURKER

8          Armenia          ASHOT ADAMYAN

9          Bulgaria          SIMEON MARKOV

10        Germany         FABIAN TAEGER

11        Egypt  farid Ahmad

12        Spain   IVAN PORTELA

13        Japan   REIJI KINOSHITA

14        Nigeria            IDRIS IBIKUNLE

15        Russia ROMAN TSEREKAEV

16        Tajikistan        KHAIDAROV AKHMADZHON

17        Ukraine           OLEKSANDR BALANDIN

Senior Men 65 kg Right

1          Armenia          DAVIT STEPANYAN

2          Bulgaria          RADOSLAV SKENDEROV

3          Belarus            ALEH MAKARANKA

4          Brazil  ERICO DIAMANTE

5          Germany         Kevin Berberich

6          Egypt  SALAHELDIN ASHRAF

7          England          John Ng

8          India   Alin Kamei

9          Israel   AVIV ELDAR

10        Nigeria            MOSES SANU

11        Romania         VASILE SCURTU

12        Russia DMITRII KOK

13        Sweden           MARIUS IUSKA

14        Turkey EREN AGGUL

15        Ukraine           YURII YUNCHYK

16        United States  Robert Belley

17        Uzbekistan      SHOKHRUKH ABDUYOKUBOV

18        Bulgaria          STILYAN PANCHEV

19        Belarus            ALIAKSANDR MAZALKOV

20        Croatia            DRAZEN KOGL

21        Russia MAKSIM YANDUBAEV

22        Ukraine           KHAISER IBRISHEV

23        Uzbekistan      Farrukh Askarov

Senior Men 70 kg Right

1          Australia         ALFRED CAUKER

2          Bulgaria          BOZHIDAR SIMEONOV

3          Germany         MATTHIAS SCHLITTE

4          Egypt  MOHAMED SALAHELDIN

5          Moldova         VASILII SCURATCOV

6          Russia HETAG DZITIEV

7          Slovakia          DOMINIK GLOD

8          Tajikistan        PARVIZ DODOBOEV

9          Ukraine           MYKHAYLO NOVAK

10        Armenia          EMIL AMIRSHADYAN

11        Australia         JOHN BOWLEY

12        Bulgaria          VALENTIN GOSPODINOV

13        Canada           Matthew  Smith

14        Germany         Philipp Stahlofen

15        Egypt  Elsayed Mahmoud

16        Hungary          ALEX BARZSO

17        India   Amardeep Singh

18        Lithuania        MINDAUGAS TARASAITIS

19        Moldova         RODION NEREUTA

20        Poland MARIUSZ PODGORSKI

21        Romania         ALIN IOVANESCU

22        Russia ARTUR MAKAROV

23        Slovakia          IVAN GREGORICKA

24        Turkey EVREN S ARSLAN

25        Ukraine           SERGIY MELNYK

26        United States  VAZGEN SOGHOYAN

27        Uzbekistan      Adkhamjon Tojiev

Senior Men 75 kg Right

1          Armenia          VREZH SEDRAKYAN

2          Bulgaria          KALOYAN TUMBEV

3          Belarus            DZMITRY MIKHEI

4          Brazil  BRUNO PEDRO

5          Canada           Alain Goyer

6          Spain   David Pérez

7          Finland           Heikki Herranen

8          Greece VASILEIOS MANIADAKIS

9          Croatia            LUKA DROKAN

10        Israel   MICHAEL RABINER

11        Japan   MAKOTO TAKAHASHI

12        Kyrgyzstan     LATIF  ZHUSIPOV

13        Latvia  Krasovskis Vladislavs

14        Poland KAROL MYSZKIEWICZ

15        Romania         ALEXANDRU SALAJANU

16        Russia ZAUR SAITOV

17        Sweden           THORBJORN ANDERSSON

18        Turkey EMRAH OKCU

19        Ukraine           ROMAN RIABTSEV

20        United States  Michael Hann

21        Uzbekistan      Sherzod Kholdorov

22        Armenia          DERENIK STEPANYAN

23        Bulgaria          ALEKSANDAR BALABANOV

24        Belarus            ARTSIOM MANKO

25        Spain   Francisco Rodriguez

26        Greece PANAGIOTIS IOAKEIMIDIS

27        Latvia  Amolins Janis

28        Romania         VIOREL DOBRIN

29        Russia MAKSIM FILIPPOV

30        Ukraine           MYKHAILO HAVRONSKYI

Senior Men 80 kg Right

1          Australia         CHRIS BRINDLEY

2          Bulgaria          CVETAN GASHEVSKI

3          Finland           Lasse Luukinen

4          Latvia  Gravis Kaspars

5          Russia RUSLAN NABIEV

6          Turkey DURSUN ONDER

7          Ukraine           VIACHESLAV ZHYHYLII

8          Armenia          ARMAN PIROYAN

9          Australia         ANDREW MANFRE

10        Bulgaria          VIKTOR BALABANOV

11        Switzerland    PASCAL GIRARD

12        Egypt  Mokhtar Soliman

13        Finland           Juha Salminen

14        Greece DIMITRIOS FILIKIDIS

15        India   Karan Kishor

16        Israel   ADAM AVGANA

17        Japan   HIDETAKA SAKAMOTO

18        Kyrgyzstan     ARTEM MARTYNOV

19        Latvia  RAIMONDS LIEPINS

20        Pakistan          ALI MUHAMMAD KHAN

21        Poland GRZEGORZ NOWOTARSKI

22        Romania         DANIEL ANDRONACHE

23        Russia EVGENII MIRZASAIDOV

24        Turkey RAHMAN KAYA

25        Ukraine           YEVHENII BEZHENAR

26        United States  Jesse Stull

Senior Men 85 kg Right

1          Bulgaria          PLAMEN DIMITROV

2          Spain   Carlos Pelayo

3          Hungary          PETER KOVACS

4          Latvia  Tukmanovs Ainars

5          Romania         DANIEL BARBU

6          Russia SPARTAK ZOLOEV

7          Slovakia          MICHAL GIRASEK

8          Sweden           NAWED OMAR MOHAMMAD

9          Turkey VEDAT BOZBEY

10        Ukraine           IHOR OKARA

11        United States  Tom Wells

12        Uzbekistan      Niyazi Qudratullo

13        Bulgaria          SASHO ANDREEV

14        Russia ANDREI RIKERT

15        Sweden           OLLE ANDERSSON

16        Turkey HAMZA ZIYPAK

17        Ukraine           IVAN LUKYANCHUK

18        Uzbekistan      Mirabdulla Mirkarimov

Senior Men 90 kg Right

1          Bulgaria          KALOYAN PETROV

2          Belarus            ALIAKSEI KASHPEI

3          Czech Republic          PETR SUSSER

4          Nigeria            CHUKWUMA AMADI

5          Russia KHADZHIMURAT ZOLOEV

6          Slovakia          MARTIN DRINKA

7          Tajikistan        DZHAMOLIDIN KARIMOV

8          Turkey UNAL TURKER

9          Ukraine           PETRO MARHARINT

10        Australia         DANNY TESCH

11        Bulgaria          YORDAN TSONEV

12        Belarus            MIKHAIL BUDAYEU

13        Czech Republic          MILAN HYRSAL

14        Egypt  ALLAAALDIN AYMAN

15        Spain   Raul Fernández

16        Greece PANAGIOTIS ILIOPOULOS

17        Lithuania        SIGITAS PALISKIS

18        Latvia  RAIMONDS ANTONOVICS

19        Nigeria            SAMUEL JACKSON

20        Russia ALAN MAKEEV

21        Slovakia          RADOSLAV DOBROVIC

22        Sweden           MATTIAS ZOGRAFOS

23        Turkey YAKUP DURAN

24        Ukraine           IEVGENII PRUDNYK

25        United States  Joshua Grant

26        Uzbekistan      OYBEK SULTANOV

Senior Men 100 kg Right

1          Bulgaria          LYBOMIR MILANOV

2          Brazil  GIUSEPPE PANZETTI

3          Egypt  MOHAMED Abdelrahman

4          Spain   Gustavo Pérez

5          India   Harjinder Singh-

6          Russia ALAN TSARIKAEV

7          Ukraine           SERHII KALINICHENKO

8          United States  Spencer Wood

9          Armenia          ARMEN CHAPUKHYAN

10        Bulgaria          STOYAN GOLEMANOV

11        Switzerland    Julien Cecere

12        Spain   Nino Salvatore

13        Finland           Topi Juvonen

14        India   Shaju Ambalath Ummer

15        Lithuania        VYDAS MIKELIONIS

16        Moldova         ALEXANDRU GRUMEZA

17        Nigeria            OLUFEMI AKINSANYA

18        Poland MARIUSZ GROCHOWSKI

19        Russia VITALII LALETIN

20        Slovakia          SAMUEL HLUBIK

21        Ukraine           AYDER ALIDINOV

22        United States  Serge Petrosian

Senior Men 110 kg Right

1          Armenia          KARAPET AGHAJANYAN

2          Bulgaria          MITKO PETROV

3          Belarus            DZMITRY SHMYKO

4          Canada           Landon Fillion

5          Czech Republic          MARTIN VODAK

6          Germany         Christian Stahlofen

7          Egypt  MOHAMED HASSAN ABDELHAY

8          Spain   RUMEN DRAGANOV

9          India   JASBIR CHHAWLA

10        Kyrgyzstan     EVGENII LUKIANOV

11        Latvia  Tomsons Normunds

12        Netherlands    Kristo Vermaak

13        Russia ANDREI KAIZER

14        Sweden           MARTIN SOHLIN

15        Ukraine           OLEG MYKHAILENKO

16        Bulgaria          VESELIN SLAVKOV

17        Brazil  VITOR POS

18        Germany         Alexej Heim

19        Russia ARTEM GEORGIEV

20        Turkey ENGIN ERDOGAN

21        Ukraine           DMYTRO IONOV

Senior Men +110 kg Right

1          Bulgaria          PLAMEN KISOV

2          India   ARJUN SINGH

3          Romania         SABIN BADULESCU

4          Russia OLEG MELENTEV

5          Bulgaria          KRASIMIR KOSTADINOV

6          Brazil  Elveres Oliveira

7          Canada           Steve  Garber

8          Czech Republic          DUSAN TESARIK

9          Egypt  MOHAMED MAHFOUZ

10        India   Harpreet singh Matharoo

11        Japan   TOMOKI MATSUTA

12        Romania         IOAN PUSCASU

13        Russia DMITRII SILAEV

14        Slovakia          PETER SPUSTA

15        Sweden           ERIK FAHLGREN

16        Turkey ARIF ERTEM

17        Ukraine           ILLIA IZMAN

Senior Women 50 kg Right

1          Brazil  ANNA SANTOS

2          Egypt  Mariam Elmetwaly

3          Moldova         NATALIA SCURATCOVA

4          Russia KRISTINA TIHONOVA

5          Slovakia          SNEZHANA BABAYIEVA

6          Sweden           JONNA BLIND

7          Turkey ESRA KIRAZ

8          Ukraine           MARYNA LEVCHENKO

9          Belarus            DARYA YATSKEVICH

10        Russia DIANA KHUBAEVA

11        Ukraine           ANASTASIIA GONCHARENKO

Senior Women 55 kg Right

1          Bulgaria          INA BANEVA

2          Russia VERONIKA CHARKHIFALAKIAN

3          Turkey EMEL SALMAN

4          Ukraine           TAMARA TSETSKHLASHVILI

5          Australia         KALEIGH MALDONADO

6          Bulgaria          DIMITRINA DIMITROVA

7          Brazil  CRHIS SOUZA

8          Canada           ASHLEY Costello

9          Finland           ERIKA KETOLA

10        Lithuania        GINTARE STRAVINSKAITE

11        Poland MAGDALENA WEDROWSKA

12        Russia ALINA VOLKOVA

13        Turkey SIGITA TERZI

14        Ukraine           VIKTORIIA ILIUSHYNA

Senior Women 60 kg Right

1          Russia KSENIIA ZORYANKINA

2          Sweden           VIKTORIA KARLSSON

3          Ukraine           OLENA KUZMYCH

4          Brazil  TATIANE FARIA

5          Lithuania        INGA RIMKUVIENE

6          Poland JOANNA DAMINSKA

7          Russia LUIZA GABUEVA

8          Slovakia          LUCIA DEBNAROVA

9          Sweden           ANN JOHANSSON

10        Turkey ARZU KUSLAR

11        Ukraine           KRISTINA TSAP

12        United States  DEBBIE BANAIAN

Senior Women 65 kg Right

1          Russia IRINA GLADKAIA

2          Sweden           SARA NYBERG

3          Bulgaria          GERGANA BEZHANSKA

4          Brazil  CLELIA GOULART

5          Poland MARLENA WAWRZYNIAK

6          Russia EKATERINA NIKISHEVA

7          Sweden           FIA REISEK

8          Turkey MUNIRE TUNCA

9          Ukraine           KSENIIA BEZUHLA

Senior Women 70 kg Right

1          Brazil  GABRIELA VASCONCELOS

2          Hungary          CAROLINE TOMMEN

3          Russia SOFIYA AKHMETGAREEVA

4          Sweden           MALIN KLEINSMITH

5          Bulgaria          MARINA GOTSEVA

6          Belarus            ALESIA MASALSKAYA

7          Egypt  FATMA HUSSEIN

8          Hungary          BRIGITTA IVANFI

9          India   Shereena Shaju

10        Japan   MICHIKO SAKUMA

11        Poland MARTA OPALINSKA

12        Russia VIKTORIYA VORONINA

13        Slovakia          DAGMAR PETROVA

14        Sweden           IDA LANGEMAR

15        Ukraine           OLENA TREHUBOVA

Senior Women 80 kg Right

1          Russia EVGENIIA FOMINA

2          Ukraine           OKSANA DIACHENKO

3          Latvia  SANDRA ZALITE

4          Russia IRINA MAKEEVA

5          Ukraine           LILIYA ZANKO

Senior Women +80 kg Right

1          Latvia  ZANNA CINGULE

2          Russia VALENTINA FEDOSEEVA

3          Belarus            TATSIANA KALIUK

4          Egypt  GIHAN MOUSTAFA

5          Lithuania        EGLE VAITKUTE

6          Russia ALINA SAMOTOY

7          Sweden           LOUIZE LUNDELL

8          Turkey ZEYNEP CEBECI

9          United States  CATHY MERRILL

 
При полном или частичном использовании материалов
ссылка на www.armsport-rus.ru  ОБЯЗАТЕЛЬНА.
Copyright © Федерация Армрестлинга России
Яндекс.Метрика
Rambler's Top100